Tężnie solankowe

Tężnie solankowe to specjalnie pomieszczenia przygotowane do wykonywania inhalacji dróg oddechowych. Zbudowane z drewna drzew iglastych, gałązek brzozowych i urządzeń, które pompują solankę, wytwarzają leczniczy mikroklimat podobny do tego nad morzem. W pomieszczeniach wytwarzany jest aerozol bogaty w wiele dobroczynnych pierwiastków takich jak: jod, brom, magnez, potas, wapń, żelazo i sód.



Tężnie solankowe mają przede wszystkim właściwości lecznicze, inhalacje stosuje się przy stanach zapalnych układu oddechowego, zapaleniach zatok, nadciśnienia, rozedmy płuc czy alergiach (również skóry). Warto również korzystać z inhalacji w celach profilaktycznych, polecane są głównie osobom, które przebyły choroby w celu odzyskania witalności, palaczom tytoniu, mieszkańcom dużych miast, w których jest wysokie stężenie pyłków w powietrzu, pracownikom, którzy narażeni są na duże zapylenie w miejscach pracy, jak i również wszystkim tym, którzy chcą oczyścić drogi oddechowe i oddychać pełną piersią.

Tężnie solankowe Rabka Zdrój

Park zdrojowy

Centrum uzdrowiska to wielki park o powierzchni 30 ha. zwany Parkiem Zdrojowym, który jest podzielony na dwie części. Pierwsza z nich, tak zwana Strefa Słońca, pełni funkcję reprezentatywno-wypoczynkową. Znajdują się tam tematycznie podzielone ogrody z przeróżną roślinnością. W lecie gdy wszystko kwitnie, całość wygląda naprawdę ładnie. Znajdują się tam również korty tenisowe, place zabaw, oraz miejsce gdzie można spokojnie wypić kawę.



Drugą część parku stanowi Strefa Cienia, która przypomina angielskie parki, z alejkami w liniach prostych otoczonymi wysokimi drzewami. Centralnym punktem parku jest altana, zwana "Pod Grzybkiem". Jest to miejsce, w którym organizowane są różnego rodzaju wydarzenia artystyczne. Park Zdrojowy jest to bez wątpienia idealne miejsce, w którym można odpocząć, spokojnie pospacerować, jak również aktywnie spędzić czas.

Park zdrojowy

Trial Park

To jeden z największych na Podhalu, tor przeszkód dla trialowców (widowiskowe akrobacje na specjalnych rowerach). Profesjonalnie przygotowany, dla osób uprawiających ten sport z licznymi przeszkodami między, innymi: skały, głazy, kłody, pnie drzew, szpule po kablach, wszystko to zapewni wspaniałą rozrywkę. Teren Trial Parku jest w całości ogrodzony, oraz odpowiednio oświetlony. Znajdują się tam również ławeczki oraz stojaki rowerowe.

Trial Park

Park linowy

Wspaniały pomysł na aktywne spędzenie czasu. Specjalnie przygotowany "park" połączonymi linami z przeszkodami rozmieszczonymi pośród drzew. Jest to bezpieczna zabawa dzięki systemowi asekuracji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy może sprawdzić swoje siły, przełamać strach oraz lęk wysokości przeprawiając się pomiędzy kolejnymi przeszkodami oraz efektownymi zjazdami (tyrolki). Park posiada dwie trasy: dla dzieci, oraz trasę wysoką-dla młodzieży i dorosłych.

Park linowy

Muzeum im. Władysława Orkana

Muzemu znajduję się w zabytkowym XVII wiecznym drewnianym Kościele p.w. Św. Marii Magdaleny, otoczonym kamiennym murem, pośród pięknych starch drzew. Od roku 1908 zrezygnowano z odprawiania mszy i Kościół w całości przeznaczono pod muzeum. Znajdują się tam eksponaty przedstawiające ludową kulturę góralską związane z malarstwem, rzeźbą, rzemiosłem, gospodarstwem oraz ludowymi strojami.



Większość eksponatów pochodzi w XIX i XX wieku tworzonych na terenie Podhala i Orawy. W samym kościele znajdują się zabytkowe organy wykonane w 1778 r., ściany i sufity ozdobione są pięknymi polichromami z 1802 r., drewniany ołtarz główny, pochodzący z drugiej połowy XIX wieku oraz boczne ołtarze datowane na 1778 r.

Muzeum Władysława Orkana

Teatr lalek "Rabcio"

"Rabcio" jest znany w całej Polskę jak również po za granicami. Swoją sławę zawdzięcza atrakcyjnemu repertuarowi, licznym podróżom a także udziałem w wielu festiwalach krajowych oraz zagranicznych. Od 1990 roku swoją siedzibę ma w tzw. "Starej szkole" tuż obok Kościoła Św. Marii Magdaleny.



Przedstawienia adresowane są głównie do dzieci, ale dorośli znajdą też coś dla siebie. Repertuar prezentowanych sztuk jest bardzo szeroki. Znajdują się w nim między innymi znane i lubiane przez wszystkich bajki autorów takich jak: M. Konopnicka, K Makuszyński, J. Brzechwa, J. C. Andersen, braci Grimm jak i wielu innych.

Amfiteatr

Rabczański amfiteatr zwany jest także muszlą koncertową. Jest to centrum wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w Rabce Zdrój. Co roku jest przygotowywany kalendarz imprez dla odwiedzających uzdrowisko turystów. W 2012 r. Amfiteatr przeszedł gruntowną modernizację, dzięki czemu może pomieścić teraz aż 800 osób na widowni.



Koncerty, spektakle, występy kabaretów, konkursy, to tylko niektóre z odbywających sie tam wydarzeń. Przez okres wakacyjny przedstawiane są występy teatralne "Wakacyjnego Festiwalu Bajek", które przyciągają całe rodziny. Pośród pozostałych imprez znajdują się między innymi: rabczańska Majówka, Sylwester czy Festiwal Piosenki Przedszkolnej.

Deptak

Deptak jest to kolejne warte odwiedzenia miejsce, znajdujące się w pobliżu Willi "Katarzynka". Biegnie on wzdłuż ul. Jana Pawła II, tuż obok Muszli Koncertowej. Odbywają się tam różne imprezy zarówno kulturalne jak i sportowe. Szczególnie polecamy atrakcję dla najmłodszych w postaci kucyków, na których można się przejechać lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na jednym z krańców deptaku znajduje się widowiskowa fontanna wypełniona mozaiką przedstawiającą herb Rabki Zdrój. Na narożnikach znajdują się figury "szczęśliwych słoni" z uniesionymi trąbami. Dodatkową atrakcją fontanny są pokazy, w których synchronizacja wody, światła oraz dźwięku, daje wspaniałe efekty, najlepiej widoczne po zmroku.

Skansen w Chabówce

Skansen Taboru Kolejwego powstał na terenie dawnej parowozowni. Słynny na całą Polskę z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji pociągów, lokomotyw, wagonów związanych z historią polskiego kolejnictwa. W budynku administracyjnym, znajduję się wystawa, dzięki, której goście mają możliwość zapoznania się z ową historią. Na nieczynnych torach wystawione są do ekspozycji między innymi: parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, wagony pociągowe, pługi oraz różnego rodzaju tabor używany przez kolejarzy. Jest to niewątpliwie duża przygoda dla osób lubiących historię oraz technikę.



Główną atrakcją jest przejazd pociągiem retro. Podróż odbywa się zabytkowymi wagonami sprzed 80-ciu lat ciągniętymi przez parową lokomotywę. Trasa prowadzi z Chabówki przez Rabkę Zdrój do Kasiny Wielkiej, która jest jedną z najwyżej położonych stacji kolejowych w Polsce. Podróż pociągiem stanowi niezapomnianą przygodę.